اختلالات یادگیری

اختلالات یادگیر در دانش آموزان مقطع ابتدایی

عوامل موثر در ابتلای کودکان به اختلالات یادگیری

اختلالات یادگیری می‌تواند یکی از مشکلات شایع در کودکان باشد که ممکن است در نوجوانی و حتی بزرگسالی نیز باقی بماند. در این مقاله، به بررسی عوامل مؤثر در ابتلای کودکان به اختلالات یادگیری پرداخته خواهد شد و راهکارهایی جهت پیشگیری و درمان این مشکلات نیز بررسی خواهند شد.

عوامل قبل از تولد

مصرف داروهای مختلف، الکل و مواد مخدر توسط مادر، تأثیرات منفی بر رشد جنین دارد و می‌تواند باعث ایجاد مشکلات عصبی در کودک شود. همچنین، ابتلای کودک به سرخک و زردی در رشد ذهنی اخلال ایجاد می‌کند. استرس مادر در دوران بارداری، می‌تواند در ایجاد کودکان بیش فعال موثر باشد. هرچه مادر در زمان بارداری آرامش بیشتری داشته باشد، نوزاد آرامتری متولد خواهد شد. در معرض اشعه X و سایر امواج و اشعه ها مثل ماکروویو قرار گرفتن نیز بر جنین تاثیر می‌گذارد.

عوامل زمان تولد

لحظات تولد کودک بسیار مهم است و باید در شرایط مطلوب، به دنیا بیاید. نرسیدن اکسیژن به کودک یا وارد شدن ضربه به سر هنگام زایمان، استفاده نادرست از فورسپس و… می‌تواند مشکلات جسمی و ذهنی برای کودکان ایجاد کند.

عوامل بعد از تولد

مسمومیت های شیمیایی، زمین خوردن ها و تصادفات گوناگونی که ضایعه عصبی و مغزی در پی داشته باشند، می‌توانند از جمله عوامل بسیار بارز در وقوع اختلالات یادگیری باشند. همچنین، بعضی از کودکان دارای مشکلات یادگیری ممکن است دارای کندی در رشد عصبی و حرکتی باشند. ضعف در ارائه آموزش و تدریس به شیوه های ناکارآمد، عدم ایجاد انگیزه، فقر محیطی و اجتماعی می‌تواند در اینکه کودکی به مشکل در یادگیری دچار شود، تاثیر داشته باشد.

راهکارهای پیشگیری و درمان

اگر نشانه‌هایی از عدم عملکرد یادگیری در کودک مشاهده شد، بهتر است به پزشک مراجعه کرده و از اختلالات جسمی و ذهنی که ممکن است دلیل آنها اختلالات یادگیری باشد، بررسی کرد. همچنین، برای پیشگیری از ابتلا به اختلالات یادگیری، می‌توان به موارد زیر توجه کرد:

 • – حفظ سلامتی مادر در دوران بارداری و جلوگیری از مصرف داروهای مخرب و الکل

  – ایجاد شرایطی مناسب برای تولد کودک و پیشگیری از مشکلات جسمی و ذهنی در این مرحله

  – حفظ سلامتی کودک پس از تولد و جلوگیری از ابتلا به مسمومیت‌های شیمیایی و ضربه‌های جسمی

  – ایجاد محیطی مناسب برای رشد و تحرک کودک

  – ارائه آموزش و تدریس به شیوه‌های کارآمد و ایجاد انگیزه در کودکان برای یادگیری

  – تشخیص و درمان درست و به موقع اختلالات یادگیری با همکاری پزشکان، مشاوران و متخصصان مرتبط

امید وارم این مطب به شما کمک کرده باشد .

این مطلب را بخوانید   والدین کلاس اولی ها باید بدانند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *