خط تحریری

خط تحریری چیست ؟

خط تحریری چیست ؟

چقدر با خط تحریری آشنا هستید ؟.همه‌ی ما به تناسب سن و شغل و علاقمندی هامون به عمل نوشتن نیازمندیم. اما برای برخی از اوقات نوشتن اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. برای دانش آموزان در کلیه‌ی مقاطع تحصیلی امری ضروریست ودربرخی از مشاغل ابزار کار است و برای عده‌ای هم مایه آرامش. اینجا صحبت از عمل فیزیکی نوشتن است نه نوشتار. در زمان نوشتن متن، هماهنگی بین اعصاب و عضلات برقرار می‌شود تا این عمل دینامیکی دشوار به خوبی صورت گیرد. همزمان چشم و ذهن در حالت تمرکز قرار دارند.

 

زمان شکل گیری عادت های  نوشتن

شروع نوشتن بعد از خواندن است که معمولاً در کلاس اول ابتدایی صورت می‌گیرد و طی یک سال تحصیلی این مهارت در دانش آموز ساخته و با تکرار تقویت می‌شود و از همین زمان است که عادت‌های درست و غلط در نوشتن افراد شکل می‌گیرد. عادت بد نشستن موقع نوشتن، بد گرفتن ابزارهای نوشتن اجرای غیر صحیح شکل حروف و کلمات، ریز و درشت نویسی و ده‌ها عادت دیگه. اینجاست که نقش معلم به عنوان راهنما و والدین به عنوان حامی در اولین سال شروع تحصیل بسیار پر رنگ می‌شود.

 

خط تحریری همان دستخط است؟

همه ی ما در طول دوره تحصیل این جملات را بارها شنیده‌ایم. فلانی بد خط است. این دیگِ چه دستخطی هست که تو داری. خرچنگ قورباغه. چه دستخط زیبایی؟. بله اینا همه اشاره به اهمیت شیوه خوانا نویسی و زیبا نویسی عمل نوشتن توسط دست نویسنده است . با رها پیش آمده یک متن نوشته شده اهمیت بالایی داشته و به خاطر بد خط بودن همه رو کلافه کرده که بتونن بخونن چی نوشته. دست خط گاهی این‌قدر مهم بوده که هویت یک آدم رو از روی دستخطش تشخیص دادن. بله خط تحریری همان دستخط است به زبانی دیگر.

این مطلب را بخوانید   نشانه های فارسی کلاس اول

 

آیا خط زیبا داشتن مهم است ؟

پاسخ به این سؤال به نگرش یا طرز فکر افراد یک جامعه بستگی دارد. همانطور که می دانید اهمیت چیزها در زندگی به طرز فکر ما ارتباط دارد. دستخط برای یک نفر می‌تواند خیلی مهم باشد به شکلی که ارزش تلقی شود و برای یکی اصلاً مهم نباشد. ولی به هر شکل و فرمی که به قضیه نگاه کنیم زیبا نویسی یک مزیت محسوب می‌شود حتی برای کسانی که دستخط برایشان مهم نیست، ولی خط زیبا را انکار نمی‌کنند.

 

یه تجربه شخصی

من هر وقت که نیاز داشته باشم درخواستی رو به یک اداره خدماتی بنویسم، مثل شهر داری، سازمان برق، شرکت آبفا و … سعی می‌کنم با خط تحریری زیبا  اون نامه رو بنویسم. به وضوح تأثیر خط زیبا رو در چهره و عملکرد کارکنان اون بخش مربوطه دیدم. خیلی وقت‌ها فرد به وجد اومده و نامه رو به همکارای دیگه نشون داده و خودش پیگیر انجام کار اون نامه شده. جالبه که وقتی می پر سن خط خودتو نه و جواب مثبت منو می شنون با احترام بیشتری برخورد می‌کنند. اینا تجربه شخصی منه که طی این سال‌ها مشاهده کردم. و دیدم که افراد نمی تونن در مقابل دستخط زیبا بی تفاوت باشن.

 

نظر شما چیه ؟

  • آیا شما هم با تجربه اینگونه مواجه بودید ؟
  • آیا خاطره ای دارید که دستخط خوب یا بد شما برای شما کارساز یا دردسر ساز بوده ؟

خوشحال میشم با ما به اشتراک بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *